Kdy tam jet
V říjnu končí období dešťů. A to je nejlepší doba na návštěvu. Etiopie vás překvapí relativně zelenou krajinou a už je stálé slunečné počasí.
Místa
Simien Mountains
Nejvyšší pohoří Etiopie s nejvyšší horou Ras Dashen. Nádherné výhledy a několik endemických druhů zvířat.
- Výchozí město
- je Debark, kde si najmete strážce, průvodce a zaplatíte poplatek za vstup do NP.
- Jídlo
- se nedá v NP koupit. Vše musíte nést z Debarku nebo si najmout kuchaře.
- Voda
- je na několika místech dostupná z potoka – je třeba desinfikovat, ale pak je vpořádku.
- Ubytování
- v kempech ve stanech.
- Navigace
- značení není, existuje mapa, ale není třeba, protože stejně máte průvodce.
- Tip
- je možné vystoupit na nejvyšší horu Etiopie Ras Dashen. Nicméně je to trochu daleko (oficiální trek je 8 dní, ale dá se stihnout rychleji).
Lalibela
Historické město s krásnými kostely tesanými do země.
- Ubytování
- Alif Paradise hotel. Blízko kostelů, dál od centra, 100Birr za pokoj (3 lůžka).
- Tipy
- na prohlídku kostelů si vezměte průvodce, je to celkem bludiště.
Debre Damo
Jeden s nejsvětějších kostelů v Etiopii. Je vystaven na stolové hoře a jediný přístup je šplhem po laně. První svatý, který údajně na horu vystoupil, se na ni prý dostal po těle obrovského hada.
- Vstup
- je docela vysoké, 200Birr. Mladí kluci, kteří docela umí anglicky vás klášterem provedou a pak očekávají bakšiš.
Awash
Národní park u stejnojmenné řeky a města. Krásné vodopády v jižní části.
- Ubytování
- dost plné, je třeba zkoušet. Kemp přímo v NP.
Chamo, Nechisar a Arba Minch
Na jezeře Chamo můžete pozorovat hrochy a krokodýly. Do NP Nechisar můžete vyrazit na zebry, antilopy a další zvířata. A to vše v bezprostřední blízkosti městečka Arba Minch.
Bahir Dar a Tana
Jezero Tana je největší jezero severovýchodní afriky. Na jeho ostrovech je vystavěno mnoho kostelů. V blízkosti jezera je i vodopád Isik kul. Ztratil mnoho ze své mohutnosti, ale stále stojí za návštěvu.
- Ubytování
- hotel Bahir Dar, 220Birr za 3 dvoulůžkové pokoje
- Tip
- dejte si v restauraci rybu, je to příjemné zpestření etiopské stravy (my jsme měli výbornou přímo v hotelu)
Gondar
Bývalé královské město. Královský komplex (Royal enclosure) rozhodně stojí za návštěvu.
Aksum
Bývalé královské město zapsané v UNESCO kvůli velmi starým stélám. Popravdě nic moc.
- Ubytování
- hotel Afrika, vypadá luxusně, dobrá cena, personál neumí anglicky
Danakil
Danakilská proláklina má několik nej. Je to nejteplejší místo v Etiopii a zároveň i nejníže položené (136 metrů pod hladinou moře). Je tu jediné stabilní lávové jezero v etiopii. A je to nejdražší a nejsložitější výlet, na jaký můžete v etiopii narazit.
Jak tam jet
Respektive jak tam letět. Momentálně je nejvýhodnější letět s Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu.
Doprava
V zásadě jsou 3 možnosti. Autobusy, auto, letadla. Nejdůležitější vlastností autobusů je že jsou ukrutně pomalé. Vnitrostátní letecká doprava překvapí velmi dobrým pokrytím zajímavých míst a paradoxně se říká že je to jedna z nejlepších afrických aerolinek. Poslední možností je půjčené auto, obvykle i s řidičem. Je třeba auto s náhonem na všechny 4. Nás půjčení toyoty landcruiser na 3 týdny vyšlo na 3000 USD + nafta.
Ceny
Ubytování a suvenýry se dají smlouvat. Ale nečekejte že se jedná o součást hry jako u tureckých obchodníků, které urazíte když nesmlouváte. Tady se z vás snaží dostat co se dá. Za jídlo v místních stravovnách moc neutratíte (od cca 20Kč za jídlo). Ubytování v levném hotýlku začíná na 50Kč. U místních výrobků ala suvenýrů čekejte dvojí ceny – je těžké nakupovat za místní ceny, ale jde to. Nejhorší jsou vstupy a (povinní) průvodci a strážci. Ceny jsou pevně dané a vysoké. Maximálně můžete smlouvat počet strážců, ale i tak máte jen malou šanci.
Zdraví
V Etiopii vás čeká několik nástrah. Povinné (nebo alespoň velmi doporučené) je očkování proti žluté zimnici. Rozhodně by nemělo chybět očkování proti žloutence typu A i B. A když přidáte i očkování proti meningitidě a břišnímu tyfu, tak neprohloupíte.
Koupat se ve stojatých vodách není vůbec dobrý nápad, kvůli výskytu belharsie. Neriskoval bych to ani v tekoucích vodách a to ani když tu vodu domorodci pijí.
V Etiopii vás nečeká moc nebezpečných zvířat. Nevyskytují se zde hadi ani jiné jedovaté potvůrky (zčásti kvůli tomu že většina půdy je obdělávaná). Na jezeře Tana a Chamo žijí hroši a krokodýlové, ale jsou plaší.
Během naší cesty nebyl nikde reálný výskyt malárie. Nicméně my jsme se pohybovali spíš ve vyšších nadmořských výškách a byli jsme v Etiopii v období sucha. Na několika místech však komáři byli (okolí jezera Tana). Naše repelenty fungovali tak částečně, resp. některé ano některé ne. Bohužel můj nefungoval, tak nemůžu dopsat který fungoval.
Jídlo
V Etiopii nebudete trpět hladem, ale strava je celkem monotematická. Všude dostanete „Tibs“ – opečené kousky masa. Zároveň se jedná o nejméně pálivé jídlo. Jako příloha se všude a ke všemu podává injara. Je to vpodstatě studená a kyselá palačinka, která většině evropanů velmi brzy leze krkem. Naštěstí až na výjimky je k dostání chleba (Dabo).
Tipy
- Lidé
- jsou vpodstatě milý, ale připravte se na žebrání. Mimo peněz můžete darovat i tužky (děti je potřebují do školy) nebo i prázdné plastikové lahve (používají je na nošení vody třeba na pastvu). Ale dárky si rozmyslete, ne vždy je dárek to nejlepší co pro ně můžete udělat.
- Birr za fotku
- Pokud vám nějaké dítě říká vyfoť si mě, znamená to že za to potom bude něco chtít.
- Čas a kalendář
- jsou v Etiopii jiné. Den začíná v 6 hodin našeho času. Je to logické, v tu dobu vychází slunce. Etiopané někdy používají svůj čas, někdy evropsvký, proto je potřeba si toto vždy ujasnit. Etiopský rok má 13 měsíců, s tím že poslední měsíc má proměnlivý počet dní (přestupný rok). A i letopočet je jiný, v roce 2007 slavili etiopané rok 2000.
- Vařič
- měli jsme benzínové vařiče. Údajně je možné někde v Adis Abebě sehnat bomby na plynové vařiče, ale je to neověřená a dost nejistá informace.
Přečtěte si i celý cestopis z Etiopie. Případně se podívejte na fotky z Etiopie.