Egypt – Pyramidy

Velbloud a odpadky

Ráno vstáváme před 6 a už v 6.10 chytáme před hostelem taxi a za 20 EL jedeme k pyramidám do Gizy. Giza je vlastně předměstí Káhiry a slavné pyramidy jsou prakticky na jeho okraji. Těšili jsme se na východ slunce u pyramid, ale celý oplocený areál se otvírá až v 8 hodin. Odchytává nás chlapík a nabízí projížďku na velbloudovi. Prý nás doveze ke Sfinze a zpět. Hlavně z toho důvodu, že teď víc jak hodinu nemáme co dělat, domlouváme se s ním na asi 30 min prohlídce za 80 EL, ale asi jsme ho dost přeplatili. Kdyby se někdo těšil, jak pojede k pyramidě a sfinze, tak bude zklamán. My jsme ale byli nadšeni, protože jsme viděli život za zdí, kam bychom se jinak těžko dostali. Jízda vedla podél zdi obklopující areál pyramid, mezi domy Egypťanů zde žijících. A byl to obrázek dost neutěšený. Mnohdy nedostavěné domy a ty dostavěné už rozpadlé, ale na každém satelit. Všude skládka, odpadky ležely v prakticky souvislé vrstvě, občas už dávno chcíplé zvíře a za zdí pyramidy – div světa. To je pravá Giza. Dojedeme do míst, kde je za zdí Sfinga, kouneme na ní a jedeme zpět. Dáváme si čaj, chvíli fotíme a pozorujeme množství jezdců na velbloudech přijíždějících za svým denním chlebem – lovením turistů.

Pyramidy v Gize

Pak už je čas na pyramidy. Policista už nás pustí k pokladnám, kde po chvíli zmatků kupujeme lístek do areálu (60 EL) a do Velké „Cheopsovy“ pyramidy (100 EL). Nejdřív projdeme okolo Velké pyramidy a jdeme ke Sfinze. Je to super, všichni se nahrnuli k pyramidám a u Sfingy jsme téměř sami. Pořád se nám někdo snaží vnutit s velbloudem či průvodcováním, až to začíná být otravné. Od Sfingy jdeme oklikou, přes volně přístupné zbytky hrobek. Tady je to super, daleko od většiny turistů a samozvaných průvodců, máme alespoň letmý.pocit objevování. Nakonec nás ale i tady jeden našel a tvrdil, že je strážce a dokonce nám ukázal průkaz (s fotkou, ale v arabštině). Neochotně jsme šli, kudy nám ukázal, ale kazili jsme mu to, kde to šlo. Samozřejmě, že na konci chtěl bakšiš a nic nedostal. Je před polednem a jdeme se podívat do Velké „Cheopsovy“ pyramidy. Máme velké štěstí, všichni už ji asi navštívili ráno a teď jsme tam dokonce chvíli sami s úžasnou ozvěnou. Úplná mystická atmosféra. A hrozné vlhké vedro.

Pyramidy v Sakaře

Z pyramidy odcházíme hrozně hladoví, ale marně hledáme možnost se najíst v docházkové vzdálenosti od areálu pyramid. Nakonec jsme bez jídla a jedeme na další pyramidy. Ale na jaké? Máme na výběr Dashbur a Saqqaru. Hod eyptskou librou rozhodl, že jedeme na Dashbur. Bereme si taxi a domlouváme se s ním, že na nás u pyramid počká a vezme nás i zpět (30 EL jedna cesta). Už během cesty najednou prohlásil, že tam na nás čekat nebude. No nic, to nějak zvládneme. Co je horší, dovezl nás na Sakkaru místo na Dashbur. Dali jsme mu 20 EL. Za Dashbur chtěl dalších 20 EL. Dost se vztekal, ale argument, že nás dovezl jinam, odsouhlasili i další taxikáři. Takže jsme si hodili mincí, ale nakonec rozhodl taxikář. Sakkara je známá nejstarší pyramidou, takzvanou stupňovou. Ještě tam je nějaký chrám, ale z toho moc nezbylo a egypťné se ho marně pokoušejí zrekonstruovat. Taky tu jsou hezké hrobky s kresbami uvnitř.

Zpět do Káhiry a něco navíc

Když si to všechno prohlídneme, vycházíme na parkoviště a k našemu překvapení tu nejsou žádné taxíky. Ptáme se stojících aut i autobusů, ale jsou to soukromé jízdy a další lidi neberou. Vydáváme se tedy k hlavní silnici, kde jak doufáme něco pojede. Po cestě stopujeme a hned asi třetí auto nám staví. Jsou to dva mladí Egypťané, Gheda a Mahmoud. Umí dobře anglicky a celou cestu si povídáme. Když přijíždíme ke Káhiře, tak se nás ptají, jestli se k nim nechceme připojit na podvečerní plavbu po Nilu. Rádi přijímáme. Plavba na plachetnici po Nilu při západu slunce je super. Po plachetnici jdeme ještě společně na jídlo, berou nás do výborné Kushari restaurace. Během večeře se ještě domlouváme, že bychom se k nim připojili v neděli na výlet k Rudému moři. Po tom, co se rozloučíme s Egypťany, tak ještě jdeme na vodní dýmku. Jdeme do takové lehce zapadlé kavárničly plné místních. Majitel je zrovna někde mimo, tak se nás ujímá jeden z anglicky mluvících zákazníků. Dýmka stojí neuvěřitelné 3 EL, čaj 1 EL.

Facebooktwitterreddit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *